23.6.2012 Když je ruka páně otevřena...

Datum přidání: Jun 23, 2012 8:46:43 AM

Snad jedině těmito slovy, je možno omlouvat nehospodárnost a korupci při zadávání obecních a státních zakázek. Ani naše město Havlíčkovo není ušetřeno. Na málo využité autobusové nádraží (terminál) se již takřka zapomnělo. Jenomže další temné zákoutí politické kuchyně se z nenadání objevilo. Opravené (revitalizované) náměstí se vařilo také v hodně špinavých kastrolech i když celková investice činila asi 80 000 000 korun.

Cenovou bramboračku zařízení a doplňků (mobiliáře) již občan ochutnává. Lavičky z exotického dřeva (lišty už praskají), stojany na kola, odpadkové koše, podivné a rezaté plechové krabice na výšku, prý stély. (Stéla je kamenný, nebo dřevěný památník postavený na obětišti, či náhrobku) A – tak – dále, za doplňky město zaplatilo tolik, jako si odnášel v krabici středočeský hejtman Rath.7 000 000 korun českých. Mě již dříve zaujal kiosek. To ještě občani města nevěděli, jak byl drahý!

U barokního morového sloupu z roku 1725 se objevil zvláštní útvar. Něco jako boxerský ring s ocelovým trezorem uprostřed. Byl předmětem mého obdivu a údivu. Loňského léta se jen na okamžik zaskvěl v plné kráse, osazen stoly a ověnčen slunečníky. Hledal se nájemce. Kritiku na paskvil, radní Honzárek odrazil slovy: „Odborníky velmi dobře hodnocený stánek na občerstvení reprezentuje architekturu v kvalitním prostředí, která má být na historickém náměstí zastoupena. Později: „Dejme tomu čas, aby se prokázala jeho životaschopnost, nebo ne. Diskuzi o jeho odstranění je možno zahájit později.“ Poté architektonický skvost zmizel.

Po roce se, jaksi, cena provalila. Stoly a slunečníky po 8 kusech za 414 825,60 Kč. Kiosek (trezor) stál 433 629,60 a terasa (boxerský ring) za 216 935,70 korun českých. Celkem:1 065 390,90 korun českých.(Zdroj MF Dnes) Před více než týdnem se stánek na občerstvení objevil v Plovárenské ulici u veřejného hřiště. Terasa je opršelá, lana ztrouchnivělá a ocelový kiosek se šrámy. Hold, když je ruka páně (Evropské peníze) otevřena…

Karel Stýblo

Příspěvek byl převzat z blogu deník.cz se souhlasem autora.