K besedě s ing.arch.Zdeňkem Sendlerem dne 4.11.2012

Datum přidání: Nov 22, 2012 8:57:31 PM

Využití parku brání špunty. Bude se stěhovat zimní stadion v Kotlině?

4. listopadu 2012 8:09

Vykácet stromy a keře, vytvořit průhledy od sochy Havlíčka a altánu, přetvořit rybník Hastrman pro společenské účely. A také přestěhovat zimní stadion, koupaliště a zahrádkářskou kolonii. To jsou návrhy úprav parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě podle architekta Zdeňka Sendlera. V sobotu je představil na besedě.

Dalších 12 fotografií v galerii

Park Budoucnost by měl sloužit hlavně pro lidi. Měli by dostat řadu míst, kde si mohou odpočinout, zasportovat i kam by chodili třeba za kulturou. | foto: Okrašlovací spolek Budoucnost, MAFRA

"Jiná města mají jako své dominanty zámky nebo hrady. Havlíčkův Brod nic takového nemá, za to má obrovský park začínající hned v centru města. Město příjemně odlišuje od ostatních. Právě z parku by se mohla stát brodská dominanta," vysvětluje předseda Okrašlovacího spolku Budoucnost Jan Schneider.

Do takovéto podoby by se v příštích letech mohl park podle Zdeňka Sendlera změnit. Mola na rybníku Hastrman by sloužila k odpočinku i třeba kulturním vystoupením.

Spolek vznikl před více než 120 lety a park Budoucnost v tehdejším Německém Brodě zakládal. Dnešní pokračovatelé chtějí na práci svých předků navázat a společně s městem vtisknout parku novou tvář. V sobotu odpoledne uspořádali veřejnou besedu, kde architekt Zdeněk Sendler přiblížil svou vizi, jak park o mnoha desítkách hektarů proměnit.

Zdeněk Sendler, brněnský architekt specializující se na velké zahrady a parky, už pro město v minulosti zpracoval řadu studií. Z jeho návrhů chce havlíčkobrodská radnice v příštích letech při úpravách vycházet. Architekt nyní zhruba třem desítkám občanů svou představu nastínil.

"Park v Brodě je fantastickou ukázkou vstupu přírody do města, má excelentní konfiguraci terénu. Ale po celé století vznikal živelně. Jeho území nemá ucelenou kompozici, zanedbávána byla údržba. Pouze se sázely stromy bez konceptu," uvedl v úvodu téměř tříhodinové besedy.

Vyrostou tu kavárny, altánky, louky pro pikniky i dětská hřiště

Za sto let park zarostl, zmizely průhledy, které tehdejší amatérští zahradníci vymysleli. Například na sochu Karla Havlíčka Borovského nad rybníkem Hastrman bylo před devíti desítkami let krásně vidět od kostela, ze sousedního altánu byl výhled na město. Dnes jsou všude vysoké a mohutné stromy.

Sendlerem navrhované úpravy mají tyto chyby napravit. Ale mají jít i mnohem dál. Architekt navrhuje rozčlenit park do několika zón. Do čistě parkové úpravy poblíž centra města a postupně směrem k Vlkovsku jeho charakter měnit v lesopark s větším důrazem na přírodu.

Park by jako klasický park měl sloužit od Chotěbořské ulice směrem k centru města. Měly by zde vzniknout kavárny, altánky, louky pro pikniky, dětská hřiště a nové cesty, některé z přírodních materiálů. "Dnešní vybavenost parku je v tomto ohledu prachmizerná," prohlásil. Ideální pro to vidí prostor za bývalou základní školou na Rubešově náměstí a mezi Kotlinou a Chotěbořskou ulicí.

Dál od města, směrem k Vlkovsku, by se větší důraz měl klást na přírodu. Od rybníka Cihláře by pak na sever mohla vést naučná stezka mokřadem s vyhlídkovými moly a lavicemi. I zde by měly být nové altánky. Mnohé ze Sendlerem navrhovaných úprav už byly v rámci revitalizace Cihlářského potoka vykonány.

Za stěhování zimního stadionu by ho považovali za blázna

Architekt se však potýká se třemi, jak říká, špunty, které park hodně limitují. Jsou jimi sportovní areál v Kotlině, koupaliště a zahrádkářská kolonie u rybníka Cihlář. "Z mého pohledu by bylo nejlepší zimní stadion přestěhovat. Ideální by bylo jeho umístění u řeky Sázavy, jejíž břehy slouží sportovním a relaxačním účelům. Ale to by mě na radnici považovali za blázna," pravil s úsměvem.

Ani přesun koupaliště není myslitelným krokem. Ale město se chce zabývat možností odkoupit zahrádky na západní straně Cihláře a zahrádkářskou kolonii odsunout. "Před sedmi lety jsem jako resortní radní pozemky prodával nájemníkům. Teď vidím, že to nebyl dobrý krok," sypal si na besedě popel na hlavu radní Tomáš Hermann. Byl jediným zástupcem vedení města, který přišel.

Do takovéto podoby by se v příštích letech mohl park podle Zdeňka Sendlera změnit. Na obrázku pohled na pobytovou louku s altánkem mezi Chotěbořskou ulicí a Kotlinou.

Mnohé úpravy jsou podle Zdeňka Sendlera velice jednoduché a lze je udělat, aniž by vyžadovaly úpravu rozlehlých ploch a velké investice. Ty ostatně architekt v případě celého parku odhadl na 200 až 300 milionů. "V parku je spousta skrytých pozitiv, která stačí jen oprášit a vyzdvihnout," tvrdí.

To už zamýšlí i město. Na příští rok počítá s výdaji na vypracování projektové dokumentace, která bude ze Sendlerových návrhů vycházet. Zároveň se na skrytá pozitiva více zaměří technické služby v rámci běžné údržby. Radnice připravuje i vznik pracovní komise, která se bude budoucností parku zabývat.

Ruce k dílu chce přidat i Okrašlovací spolek. Ten ale podle Sendlera nepostupuje příliš šťastně. Spolek totiž každý rok vysází v parku nové stromy. Jenže podle Sendlera by měl spíš vzít do ruky pily a stromy prořezávat, nebo alespoň opravit cesty či lavičky. "Každoroční sázení je společenská akce, pohoda s hudbou. Toho se nevzdáme," smál se tomu Schneider.